Dnes už počuť, že dnešná kríza na Slovensku je aj súbojom generácií. Na jednej strane človek narodený v šesťdesiatych rokoch 20. storočia a skôr, ktorý naozaj a naplno zažil dobu socializmu, na druhej mladý človek narodený cca po smrti Brežneva a neskôr, ktorý tú dobu zažil len prinajlepšom ako malé dieťa. Medzitým je ešte taký prechod, ročníky sedemdesiate, husákove deti. Tých doba minulého režimu „lízla“ v detstve a mládežníckych rokoch.
Áno, staršej generácii, je bližší Smer-SD a jeho štýl politiky, tak ako ešte staršej KDH, ktorému volič už dlho prirodzene v rámci zákonov prírody ubúda. Oba tieto štýly sú konzervatívne, čo u sociálnej demokracie z pohľadu západnej Európy vyvoláva údiv, ale tam nezažili socializmus slovanského typu. Obom týmto stranám sa tiež veľmi nedarí medzi mladými voličmi, čo je dnes u konzervatívnych a tzv. tradičných strán už bežné a medzi mladými in.
Myslím si, že vždy počas modernej histórie ľudstva narážali na seba svetonázory generácií. Bez nových impulzov mladej generácie a skúseností a poznatkov staršej, by sa civilizácia neposúvala smerom dopredu.
Chcem veriť, že dnes, keď egoizmus mladej generácie, pestovaný tou staršou, ktorá sa pomaly po páde socializmu stratila v sebe samej prilepená pri TV a kde rodina a osobný prospech bolo nad všetkým, nebude konečnou našej civilizácie tak ako ju poznáme dnes. Civilizačná krivka nepustí, na udržanie populácie je treba v priemere 2,1 narodeného človiečika na jednu rodinu muža a ženy. A nahradzovanie tohto deficitu treba prijímaním prisťahovalcov. Tu zasa prichádza k slovu druhé číslo, spoločnosť dokáže bez ujmy absorbovať 15 % cudzieho elementu, inak to dopadne ako vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Belgicku, Rakúsku a ďalších krajinách.
Nepostavenie sa takýmto výzvam čelom a neriešenie niektorých iných neatraktívnych otázok v spoločnosti, privádza mladého človeka na stranu Kotlebu a spol., k drogám a nezáujmu o spoločnosť. Staršieho k bezradnosti nad tým, komu dať svoj hlas…
Celá debata | RSS tejto debaty